תשתיות תקשורת

 

מעבר לכל עולמות המחשוב והציוד המתקדם שאנחנו עובדים איתו קיים עולםשלם של תשתיות תקשורת(תקשורת באמצעות כבלי נחושת, סיבים אופטים, תקשורת באמצעות אנטנות וכו' )

במרבית המקרים אנחנו לא מייחסים אליהם חשיבות.

כחלק מהחשיבות לכך אנחנו בחרת Enternet שמים דגש עיקרי על הבניה היסודית הזאת , מכיוון שזה המקור לתחילת כל הצרות שיכולת להיות בנושא מחשוב\סיסטם .

תקשורת טובה מתחלקת לכמה נושאים ונמדדת באמצעות מספר פרמטרים :

 

1.תקשורת באמצעות נחושת – תקשורת זו הינה מהסוג הוותיק ביותר שקיים בשוק כאשר החיבור בין הנקודות מתבצע באמצעות כבלי נחושת אשר מגשרים בין קצה לקצה, בתקשורת זו ישנם 3 סוגי כבלים ראשים :

CAT5/E  – כבל מסוג זה הינו הכבל "הנמוך" ביותר ברשימה מכיוון שהוא באיכות שאינה מתאימה לעבודה באזורים של חשמל דבר שיכול לגרום להרבה תקלות של בעיות תקשורת. מעבר לכך כבל מסוג זה הינו כבל מאוד דק (ביחסית לשאר הסוגים) ולכן ישנם הרבה פעמים שצריך להחליף את הכבל בגלל שהוא נקרע\הושחת על ידי מזיקים. שימוש בכבל מסוג זה אינה מתאימה לעבודות חוץ.(לפעמים קבלנים מכניסים את כבלי התקשורת בתוך אותו הצינור של כבלי החשמל או לחלופין בסמוך לצינור החשמל )

CAT6 – פריסה ושימוש בכבל מסוג הינה כבר שלב מתקדם יותר וטוב יותר מהכבל CAT5/E ומבחינת תקשורת ויציבות הוא עדיף ואף למעשה הוא זה שאמור להיות למקומות שרוצים לעבוד במהירות של 1Gb ברשת הפנימית (נכון שגם Cat5e יראה לנו אפשרות של 1Gb (בהנחה שכל הגידים מחוברים) אבל הוא לא אמור לשמש למהירות הזאת).

CAT7 – הכבל הזה הוא למעשה הכבל הטוב ביותר שיש בפריסת נחושת , בכבל זה ניתן להשתמש לחיבורים במהירות של 1Gb וכן לעבודות תשתית חוץ. כל גיד בכבל זו עטוף בעטיפת נחושת דבר שעוזר מאוד בהגנה של איכות התקשורת. הרבה פעמים יהיה ניתן להשתמש בסוג "כבל רשת אדום" מכיוון שהצבע שלו הוא אדום מבחוץ.

בנוסף צריך לשים לב לפרמטר נוסף בעולמות הכבלים מסוג נחושת (סימון זה נמצא על גבי הכבל):

F/UTP – כבל שזור ללא סיכוך אבל ישנה שכבת אלומיניום שמגנה על הכבל.

U/FTP – כבל שזור עם עטיפת אלומיניום על כל זוג גידים.

F/FTP – כבל שזור עם עטיפת אלומיניום על כל זוג גידים וגם על הכבל עצמו

השוואה טובה מאוד שהבלוג premiumwires הכין ממחישה בצורה טובה את ההבדלים :

2.תקשורת באמצעות סיבים אופטיים – תקשורת מסוג סיב אופטי הינה התקשורת (כרגע) הטובה ביותר שניתן לבקש ולהתקין מכיוון שאיכות התקשורת הינה הגבוה ביותר ללא הפרעות של זליגת חשמל ופגיעה באיכות הקו , אך מנגד צריך לדעת שהתוואי של סיב הינה תוואי מאוד יקר ובדרך כלל התקנות סיבים מתבצעת רק במקומות ספציפיים ( חיבור שרתים לסוויצ' , גישור בין סוויצ'ים וכו') ולא לנקודות קצה(מחשב לקוח) בנוסף על מנת לחבר סיב אופטי חייב להיות תמיכה על ידי התקנים פיזיים (כרטיס רשת עם חיבור לסיב) דבר שמעלה את המחיר לאותו כרטיס רשת ומייקר את השרת וכו'.

גם בסיבים האופטיים ישנם מספר סוגים של סיבים וחיבורים :

סינגל מוד –SingleMode – חד מצב – משמשים בעיקר כדי להגיע למרחקים ארוכים למשל של 100 קילמוטר. סיבים אלו מאפשרים חיבור של 100Gb וניתן לראות שימוש בסיבים אלו בחיבור בין מדינות \בין ערים וכו'.

מולטי מוד – Multimode – רב מצב – סיבים אלו בניגוד לסיבים של סינגל מוד בונים בצורה שונה לחלוטין בכך שהאור שנכנס אליהם נכנס בצורה מסוימת ויוצא לא באותה תצורה מה שגורם לכך שישנה הגבלה על המרחק שניתן להשתמש בו , בדרך כלל משתמשים בסיבים אלו לרשתות פנימיות לשרתים ולסוויצ'ים הכל ברמה הקטנה עד כ-500 מטר.

המלצתנו!

דרוש מספק התשתית שלך שנקודות התקשורת וכן ארונות התקשורת יהיו עם כבלי רשת מסוג Cat7 .